[SeMissourian.com] Fair ~ 44°F  
River stage: 21.27 ft. Rising
Wednesday, Apr. 16, 2014

Jackson, Notre Dame track teams both grab four firsts at Poplar Bluff Invite

Sunday, April 29, 2012

The Notre Dame and Jackson girls track and field teams both placed first in four events to finish in second and third place respectively at Friday's Poplar Bluff Invitational track and field meet.

Elizabeth Kiblinger led the Bulldogs with victories in the 1,600 and 3,200, and she ran a leg on the victorious 3,200 relay team.

Jackson's Aubrey Smith won the 100 hurdles, while teammate Lindsey Seabaugh finished first in the 800. Shannon Davis won the pole vault, while Paden Wachter placed first in the discus.

Jacob Campbell finished first in the 300 hurdles to lead the Central boys.

Clay Darnell won the discus, while Ben Rushin won the shot put for Jackson.

Notre Dame's Jordan Barber won the 400.

Scott City's Zach Cotner won the high jump.

BOYS

Team scores -- 1. West Plains 145, 2. Sikeston 111, 3. Poplar Bluff 106, 4. Central 87, 5. Jackson 84, 6. Notre Dame 73.5, 7. Scott City 45, 8. Kennett 29.5, 9. New Madrid County Central 13, 10. Dexter 5

Local top eight finishers

3,200 relay -- 2. Notre Dame, 8:29.52; 3. Scott City, 8:31.70; 5. Central, 8:51.15; 7. Jackson, 9:25.15

110 hurdles -- 2. Jacob Campbell (C) 15.34; 6. Ty Crowden (J) 17.93; 7. Brandon Mingo (J) 18.06; 8. Kevin Brost (ND) 18.34

100 -- 6. Myquille Anderson (C) 11.77; 7. Heath Pobst (SC) 11.98; 8. Patrick Williamson (ND) 12.07

800 relay -- 3. Notre Dame, 1:32.75; 5. Scott City, 1:42.81; 6. Jackson, 1:50.74

1,600 -- 3. Nate Martin (J) 4:42.41; 5. Michael Nelson (ND) 4:46.42; 7. Matt Gibson (J) 4:52.50

400 relay -- 4. Notre Dame, 44.57; 6. Scott City, 46.97; 8. Jackson, 52.49

400 -- 1. Jordan Barber (ND) 52.02; 4. Christian Westrich (ND) 54.46; 5. Nick Barnes (C) 54.59

300 hurdles -- 1. Campbell (C) 41.99; 6. Crowden (J) 44.06; 8. Jacob Underwood (SC) 45.13

800 -- 3. Lane Staton (C) 2:06.74; 4. Eric Essner (SC) 2:08.12; 5. Jacob Meadors (ND) 2:08.95; 8. Matt Gibson (J) 2:15.90

200 -- 2. Campbell (C) 23.03; 3. Brady Vetter (ND) 23.04; 7. Heath Pobst (SC) 24.60; 8. Devin Ziegler (ND) 24.77

3,200 -- 2. Brandon Bryant (C) 10:14.30; 5. Nate Martin (J) 10:39.53; 6. Michael Nelson (ND) 10:41.01; 7. Shaun Rellergert (ND) 10:54.77; 8. Riley Duncan (C) 11:01.83

1,600 relay -- 4. Notre Dame, 3:32.10; 5. Scott City, 3:40.64; 6. Central, 3:43.70

High jump -- 1. Zach Cotner (SC) 5-10; 3. Collin Boner (ND) 5-6; 5. Blake Reimann (J) 5-4; 7. Jackson Rushin (J) 5-2

Pole vault -- 2. Chris Reed (J) 14-0; 3. Dillon Rush (J) 12-6; 6. Alex Bess-Rhodes (C) 11-6; 7. James Scheller (C) 10-6

Long jump -- 5. Cotner (SC) 19-2 3/4; 7. Blake Reimann (J) 19-0; 8. Keenan Abraham (C) 19-0

Triple jump -- 3. Keenan Abraham (C) 40-04; 5. Cotner (SC) 38-05; 6. Reimann (J) 38-02

Discus -- 1. Clay Darnell (J) 139-6; 3. Meshach Thomas (C) 130-0; 4. Tevin Roper (C) 128-5; 6. Ben Rushin (J) 125-8; 8. Alex Boner (ND) 123-5

Shot put -- 1. Ben Rushin (J) 50-10; 2. Nick Keser (J) 45-5; 3. Boner (ND) 43-7; 4. Roper (C) 42-1; 6. M. Thomas (C) 41-8 1/2


GIRLS

Team scores -- 1. Poplar Bluff 151, 2. Notre Dame 111.5, 3. Jackson 105, 4. Sikeston 83.5, 5. West Plains 82, 6. Dexter 52, 7. Central 44, 8. Kennett 35, 9. Scott City 13, 10. New Madrid County Central 12

Local top eight finishers

3,200 relay -- 1. Notre Dame (Elizabeth Kiblinger, Breanna Conklin, Elsie Anderson, Adilyn Mueller), 10:10.23; 4. Jackson, 10:49.41; 6. Scott City, 12:51.09

100 hurdles -- 1. Aubrey Smith (J) 18.02; 5. Jenna Little (J) 19.87

100 -- 8. Shantasia Barefield (C) 14.01

800 relay -- 4. Notre Dame, 1:52.84; 5. Scott City, 1:53.69; 6. Central, 1:55.89; 8. Jackson, 2:02.74

1,600 -- 1. Kiblinger (ND) 5:18.72; 2. Lindsey Seabaugh (J) 5:36.91; 4. Breanna Conklin (ND) 5.51.60; 7. Taylor Winnick (J) 6:00.61; 8. Madelein McDonald (C) 6:02.84

400 relay -- 3. Scott City, 53.52; 4. Notre Dame, 53.82; 5. Jackson, 55.31

400 -- 2. Sierra Jones (C) 1:03.83; 3. Madison Little (ND) 1:04.24; 8. Taylor Skaggs (J) 1:09.39

300 hurdles -- 3. Macy McCuan (J) 54.75; 4. Aubrey Smith (J) 54.91

800 -- 1. Lindsey Seabaugh (J) 2:29.24; 3. Adilyn Mueller (ND) 2:31.54; 4. Bridget Trepasso (C) 2:34.74; 7. Elsie Anderson (ND) 2:39.50

200 -- 4. Ariel Dumars (ND) 28.00; 5. Sierra Jones (C) 28.19

3,200 -- 1. Kiblinger (ND) 11:25.81; 6. Zhao Ni Dirnberger (J) 13:03.57; 7. Madelein McDonald (C) 13:13.46; 8. Winnick (J) 13:13.89

1,600 relay -- 1. Notre Dame (Olivia Renner, Edie Salter, Ariel Dumars, Taylor Hess), 4:18.04; 4. Jackson, 4:36.81; 5. Central, 4:43.42

High jump -- 4. Madison Little (ND) 4-10; 6. Miranda Craft (J) 4-4

Pole vault -- 1. Shannon Davis (J) 9-6; 2. Cleo LeGrand (C) 9-0; 3. Olivia Renner (ND) 9-0; 4. Nancy Mardanov (C) 8-6; 5. Chelsea Hastings (ND) 7-6

Long jump -- 7. Cheyenne Lingle (J) 13-10 1/2

Triple jump -- 7. Nancy Mardanov (C) 29-02; 8. Miranda Craft (J) 28-07 1/2

Discus -- 1. Paden Wachter (J) 122-4; 2. Brooke Whitledge (J) 111-1; 3. Jessica Menz (ND) 109-11; 5. Marissa New (ND) 104-10; 8. Angelica Scheller (C) 89-4

Shot put -- 2. Myriah Bernard (ND) 37-11; 4. Menz (ND) 34-1; 5. Taylor McMahon (J) 33-1; 6. Wachter (J) 32-11

-- From staff reports


Fact Check
See inaccurate information in this story?


Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on seMissourian.com or semoball.com, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.